3-8

Термічна утилізація твердих побутових відходів: основні особливості способу

Все більшу популярність у розвинених країнах набирає термічна утилізація ТПВ (твердих побутових відходів). Для цього організується своєчасне вивезення, а також подальше спалювання, яке здійснюється на спеціальних підприємствах. Найбільш активно цей метод застосовується в Японії, де відходи спалюються протягом ось уже більше 10 років. Метод отримав великий розвиток у 2005 році, коли близько 50% ТПВ утилізували на спеціальних підприємствах. Подальше поширення обумовлено високою ефективністю такого рішення. А досягти потрібних результатів допомагає грамотна організація.

Переваги та недоліки термічної утилізації

Перші підприємства для спалювання сміття було збудовано багато років тому. Наприклад, перший такий завод відкрився в 1849 році, коли метод перебував ще на зародковій стадії розвитку. Тоді відходи спалювалися примітивним способом, не приносячи жодної користі ні природі, ні людям. У 20 столітті метод став набувати все більшої популярності у зв’язку з загрозою виснаження енергоресурсів. В результаті сьогодні багато країн використовують цю технологію. І ось головні причини такого рішення:

  • можливість отримання електрики;
  • ефективне очищення звалищ;
  • потужне виробництво теплової енергії.

Сучасні підприємства здатні виробляти до 500 кВт/год енергії за рахунок термічної утилізації 1 тонни ТПВ.

Принцип функціонування підприємств з термічної утилізації

Існують різні технології для спалювання ТПВ. Багато способів можуть працювати безперервно. У цьому середній показник робочої температури становить +1500 градусів. За добу одне підприємство спалює приблизно 1000 тонн ТПВ. За рахунок отриманої енергії можна зробити близько 0,5 мегавата електрики або 1 мегават тепла. В економічному сенсі це вигідне рішення у зв’язку із постійним зростанням цін на енергоресурси. Це відкриває великі перспективи для сміттєспалювальних підприємств.

Процедура термічної утилізації передбачає кілька етапів:

  1. Сортування відходів (необхідно відокремити ті, які згодом можуть бути перероблені: папір, метали, скло тощо);
  2. Підготовка до термічної утилізації (формування/пресування);
  3. Спалювання у спеціальній печі.

Розвиток утилізації за рахунок спалювання твердих побутових відходів

Це рішення стає дуже популярним у всьому світі, особливо в невеликих розвинутих країнах, де утилізація сміття є дуже актуальною. За допомогою термічної утилізації виникає можливість захистити країну від виникнення екологічної катастрофи. Крім того, таке рішення забезпечує своєчасне визволення корисного простору. У ряді сучасних країн Європи підприємства з термічної утилізації ТПВ задовольняють близько 1/10 частки потреби в одержанні теплової енергії.